ENCZ
logo
presentation image

!!!VELKÁ VÝZVA!!!

Pro projekt Školní tréninkové farmy hledáne 100 dárců, kteří budou přispívat měsíční částkou 300,- kč po dobu jednoho roku.

PŘIDÁTE SE?

Holky korálkářky

Skupina Single Mothers byla založena v roce 2008. Jednou z myšlenek vzniku skupiny bylo vytvořit pracovní místa pro svobodné matky ze slumu Kibera. Další myšlenkou bylo, zaměstnat tyto ženy, aby při práci přišly na jiné myšlenky a změnily své (někdy až nemorální) návyky. Zvolily si výrobu papírových korálků, jelikož je to celkem snadná práce. Vyrábějí též džus a čisticí prostředky a tím si vydělávají na pokrytí potřeb svých rodin. Dívky plánují koupit šicí stroje a začít se živit výrobou a prodejem oblečení a také si otevřít školku. Jejich příběhy jsme zapsali v roce 2013.

 

Georgina Atieno, 28 let
Georgina je jednou ze zakladatelek Single Mothers. Má dvě děti, 10 a 13 let. Obě děti chodí do čtvrté třídy. Na rozdíl od nich, Georgina nikdy nechodila do školy, jelikož přišla o své rodiče, když byla úplně malá. Doufá, že její děti budou vyrůstat v lepších podmínkách a dostanou dobré vzdělání. Skupina jí dává obrovskou motivaci. Georgina věří, že skupina upevní svou sílu na trhu a bude úspěšná v prodeji svých produktů. Pro další přivýdělek Georgina pracuje v místní „hospodě“ a to jí dává větší možnost pro zajištění rodiny.

 

Jennifer Ongoche, 23 let
Jennifer má tři děti, 1, 3 a 6 let. Nejmladší má v jeslích. Žije se svými rodiči ve slumu.
Školu Jennifer přestala navštěvovat v osmé třídě z nedostatku finančních prostředků. Členky skupiny jí oslovily, když nemohla najít práci a naučily jí vyrábět korálky z papíru. Díky této práci může platit školu svým dětem a ještě pomáhá s placením účtů své mamince.

 

Mary Njeri, 26 let
Mary má tři děti, 3, 8 a 10 let. Všechny tři chodí do školy. Dále se stará o svou maminku a dva bratrance. Než vstoupila Mary do skupiny Single Mothers, živila se prostitucí, aby mohla zaopatřit rodinu. Ve skupině se naučila, kromě tvorby korálků, také pracovat s počítačem. Díky skupině může lépe zaopatřit rodinu, dále má v plánu zajistit dětem dobré vzdělání. Doufá, že skupina dostane větší šanci na trhu s prodejem korálků.

 

Neddy Muholla, 22 let
Neddy má dvouletou dcerku. Školu dochodila pouze do 7. třídy. Bydlí s maminkou, která živí ještě dalších 5 bratranců prodejem dříví na otop. Když byla Neddy bez práce, dostala se ke skupině Single Mothers díky kamarádce, která jí nabídla možnost přivýdělku výrobou papírových korálků. Díky skupině si šetří peníze, aby mohla sama začít podnikat. Přivydělává si ještě praním špinavého prádla, aby mohla pomáhat mamince platit účty.

 

Priscilla Amanya, 25 let
Priscilla má dvě děti, 2 a 6 let. Stará se ještě o své tři mladší sestry, jelikož již přišly o rodiče. Také se stará o svou babičku na vesnici. Školu přestala navštěvovat v 5. třídě. Než se dostala Priscilla do pracovní skupiny, užívala drogy a živila se prostitucí. Skupina jí změnila život, tím, že jí dala šanci, když byla totálně na dně. Kromě práce ve skupině Single Mothers se živí občasným praním prádla. Plánuje prodej oblečení, aby mohla platit poplatky za děti.

 

Winney Obat, 26 let
Winney je jedna ze zakladatelek skupiny.Winnie má šestiletého syna v první třídě, který se narodil po jejím znásilnění. Pracovní skupina pomáhá Winney lépe se přenést přes trauma.
Winney musela ukončit školu v páté třídě kvůli nedostatku financí. Její rodiče jsou po smrti a tak se musí starat ještě o dalších 5 sourozenců.