ENCZ
logo
presentation image

!!!VELKÁ VÝZVA!!!

Pro projekt Školní tréninkové farmy hledáne 100 dárců, kteří budou přispívat měsíční částkou 300,- kč po dobu jednoho roku.

PŘIDÁTE SE?

Materiály

Přírodní, lokální, zajímavé a kreativní

 

Výrobky, které prodáváme, vznikají v Keni. Tamní řemeslníci je vytváří za použití různého materiálu. Především z papíru, kokosu, hovězích kostí a rohoviny. V neposlední řadě je nutno zmínit mastek.

 

Mastek (talek, steatit, tuček) - nejměkčí minerál na stupnici tvrdosti. Jeho chemické složení = Mg3(OH)2Si4O10. Je bezbarvý, bílý, nazelenalý, narůžovělý, načervenalý, hnědý, tmavozelený, tmavomodrý až došeda. Lesk má mastný až perleťový a vryp bílý. Je znám jako všestranný „zázračný kámen". Nevede elektrický proud, působí antistaticky, odolává téměř všem zásadám a kyselinám. Je to výborný akumulátor tepla + prvotřídní zvukový tlumič zároveň. V Keni z něj vyrábí drobné dárkové předměty. Ty jsou velmi originální i díky jedinečné barevné textuře minerálu samotného.

 

Kokosové dřevo - opracované kokosové dřevo se používá převážně na výrobu korálků a knoflíků. Exotické dřevo s výraznými rysy vytváří v řezu neopakovatelnou kresbu - každý jeden korálek je originál. Postup práce s kokosovým dřevem je stejný jako práce s jakýmkoli jiným dřevem.

 

Banánový list - často využíván po usušení na vyplétání nábytku. U nás ho najdete v podobě nádherných tašek (nejen na pláž).

 

Hovězí kosti - po dřevu a kameni nejdůležitější materiál před objevením kovů. Od dávné doby sloužily k výrobě zbraní, nástrojů i ozdob a šperků. Kosti se musí nejprve důkladně vyvařit a vydesinfikovat než se s nimi začne pracovat. Potom už se používají podobné postupy práce jako u předešlých materiálů.

 

Rohovina - opracování hovězí rohoviny je rovněž starým řemeslem. Škála barev rohoviny je široká, tudíž zde opět vznikají velmi originální kousky. Práce s rohovinou je stejná jako s kostmi z nichž se vyrábí náramky, přívěsky a jiné ozdoby.

 

Při práci s kostmi a rohovinou dochází k tzv. totální recyklaci. Žádné zvíře pro tyto suroviny není týráno. Jedná se o domácí zvířata, která slouží k obživě řemeslníků.

Osobní příběh

Shem Omonyi (2013)

| 15.09.2014
Za peníze, které jsme získali od ShineBeanu, jsme pořídili obchod, kde má žena prodává mandazi.
Čtěte dále Další příběhy