ENCZ
logo
presentation image

!!!VELKÁ VÝZVA!!!

Pro projekt Školní tréninkové farmy hledáne 100 dárců, kteří budou přispívat měsíční částkou 300,- kč po dobu jednoho roku.

PŘIDÁTE SE?

Novinky

Veterinář radí farmářům

Nic není pro farmáře tak důležité jako úroda půdy, zdraví a hojnost reprodukce chovných zvířat. Jelikož se většina obyvatel Keni živí zemědělstvím a chovem a jelikož našim cílem je především soběstačnost nejchudších, rozhodli jsme se vzdělat farmáře tak, aby se nemuseli obávat o zdraví svých slepic nebo v případě onemocnění, aby uměli jednat co nejšetrněji k slepicím i k svým domácím pokladničkám.  

Slepice jsou v Keni tím nejméně nákladným chovatelským zvířetem, a proto si je opatří všichni farmáři. Obvykle pro ně místní nemají ani postavené kurníky, takže se pohybují volně po statku i mimo něj. Přístup mají rovněž do interiéru domu, což se projevuje posléze na zdraví dětí, které si rádi hrají s čímkoli, co doma najdou (od výměšků slepic počínaje). Pokud jsou slepice zdravé, představují nejen nutriční hodnotu pro rodinu, ale ženám, které je chovají, také ekonomický zisk.

   

My jsme ovšem oslovili farmáře, kteří prokazují vyšší péči o svoji farmu a mají zájem si prohloubit znalosti v chovatelské činnosti. Náš kolega Paul Nehemiah pozval renomovaného veterináře a uskutečnil se dvoudenní kurz věnující se zdraví drůbeže, prevenci, diagnostice choroby a případným dalším postupům s nemocnými jedinci. Nejčastější příčinou smrti slepice je virová infekce, která se v hejnu rychle šíří. Proto školitel zaměřil svoji pozornost tomu, jak slepice očkovat a předcházet jejich zbytečným úmrtím. Navíc toto opatření pokrývá rovněž ekonomickou stránku farmáře, jelikož zvládne-li diagnostikovat nákazu, nakoupit daný lék a aplikovat jej ptactvu, ušetří na poplatcích u veterináře.

 

Tohoto semináře se 29. – 31. ledna zúčastnilo 16 farmářů z oblasti Bondo. Školení neproběhlo jen v teoretické rovině, veterinář osobně navštívil účastníky a názorně jim předvedl celou operaci na jejich slepicích. Všichni vyjádřili velikou spokojenost s praktickým školením a přání nadále postupovat podle veterinářových pokynů. Ze zpětné reakce máme radost, děkujeme Paulovi a Joelu Jaguga Achochovi za poctivě odvedenou práci a jejich čas. O dalším vývoji vás pochopitelně budeme informovat. Do budoucna připravujeme školení o vedení účetnictví, tudíž se máme opět na co těšit.

     

Fotogalerie