ENCZ
logo
presentation image

!!!VELKÁ VÝZVA!!!

Pro projekt Školní tréninkové farmy hledáne 100 dárců, kteří budou přispívat měsíční částkou 300,- kč po dobu jednoho roku.

PŘIDÁTE SE?

Novinky

Reakce na dotazy českých dětí

Partnerská základní škola U Stadionu v Litoměřicích vyzvala své žáky ke zvídavosti a sepsání otázek pro své keňské vrstevníky. Žáci se chopili příležitosti a dali dohromady 38 otázek.

Dotazy ovšem zastihly Keňu v době stávky. Protestující učitelé žádali svůj stát o vyšší platy a s kvalitou vzdělání i o zajištění školního zařízení. Na konci stávky vláda přislíbila učitelům navýšení příspěvků na bydlení, dopravu a dovolenou. Na požadované platové ohodnocení nemá vláda údajně dostatek financí.

A tak se naše otázky dočkaly uklidnění situace. Učitelé se opět vrátily do běžného školního režimu a rozhodli se věnovat projektu Shirika celý den.

7. třída ze školy Barchando se zanícením a poctivostí odpovídala na všechny otázky. Rozhodli jsme se vypsat vám ty nejzajímavější. Například nás zaujal nevyplněný řádek, kde se české děti tázaly, kdo přináší vánoční dárky v Keni. Jak vůbec slaví v Keni Vánoce? Vánoce jsou i pro rodiny v Keni velkou událostí. Jsou to chvíle, kdy se opět sejde celá rodina, po bohoslužbě propukají oslavy. Zdobí se nejenom stromeček nebo cukroví, ale zkrášlit se chtějí především děti, které si s velkou oblibou malují ornamenty na tváře. Maminka pak nachystá bohatou večerní tabuli, kde podle odpovědí dětí z Barchanda nesmí chybět chlebové placky chapati ani kuřecí maso. Po večeři se zpívá, tančí a pokračuje ve slavnostním veselí. Pokud rodině po finančně náročných přípravách a hostině zbyly poslední peníze, naleznou ráno děti pod stromkem každé po školní uniformě nebo šatech do kostela. Nicméně otázka, kdo to k nám přinesl, nezazní. Rodiče před dětmi netají, že oni jsou těmi dárci. Víra jim totiž nedovolí “hrát si na Ježíška“.

I další z otázek nám poodkrývají, kde se naše životy podobají, a kde se výrazně liší nebo kde jen vládnou zažité stereotypy. Na nápadité podněty a postřehy, které k nám proudí z obou škol, se můžeme opět brzy těšit. Vždyť nyní se ptají děti z Keni...

 

Otázky žáků ZŠ U Stadionu              Odpovědi žáků Barchando

                                                          

Kde hledáš motivy při výrobě náramků?           Pochází z keňské/africké kultury.                                  

Jaký materiál na ně používáš?                         Korálky, zrnka obilí, a některábarevnáplaně-rostoucísemena

Jaké pamlsky a ovoce jíš?                                Sladkosti jako lolly-pops, toffee a ovoce jako manga, grapefruity, avokáda, ananasy, zambarau a tamarinda.

Jaké máte domácí mazlíčky?                           Psy, kočky, holuby, papoušky

Znáte čokoládu a zmrzlinu?                            Ano.

Kde nakupujete?                                             Na tržnici.

Jakými jazyky mluvíte?                                    Angličtinou, svahilštinou a místními jazyky.

Viděli jste někdy sníh?                                    Na vrcholu Mount Kenya.

Co děláte ve volném čase?                            Sledujeme filmy, tancujeme, hrajeme hry.

Víte, jak přežít v džungli?                                Ano.

Jíte nějaké brouky?                                         Ne.

Jaké předměty se ve škole učíte?                   Matematiku, angličtinu, svahilštinu, sociální studia, náboženské vzdělání, přírodní vědy

Jaké je nejčastější keňské jméno?                  Raila.

Umírá v Keni mnoho lidí z důvodu chudoby?   Ano.

S jakými hračkami si hrajete?                                Vyrábíme si domácí míče, lana, hračky.

Cestujete s rodinou o prázdninách?                Ne.

Fotogalerie